Régóta szerettem volna eljutni a Farkashegyi repülőtértől nem messze lévő "Katlan" vitorlázórepülő emlékműhöz, hiszen a sportrepülés egyik emblematikus helyszínéről beszélünk. Immár hat éve foglalkozom vitorlázórepüléssel a szabadidőmben - úgy gondoltam tehát, hogy a szezonkezdés előtt itt az ideje felkeresni azt a helyet, ahonnan elindult, vagy legalábbis szárnyra kapott a magyar sportrepülés.
A BKV oldalán található Hármashatár körtúra leírása alapján indultunk el a Sorrento és az emlékmű felé, de a nem túl alapos iránymutatások,és persze a helyismeret hiánya miatt egy óra gyaloglás után már gyanítottam, hogy nem jó irányba tartunk az erdőben. Hátraarc, vissza a KFKI-hez, nézzük, mit ajánl a Google Maps.
A Hármashatár körtúrához képest egy sokkal egyszerűbb útvonalon, gyakorlatilag a Konkoly-Thege Miklós út autóval nem járható vonalát követve ereszkedtünk le a Katlanig. A köves út hamarosan emelkedőre váltott, de a rövid túra igazán könnyen teljesíthető, hamar felértünk a tetőre.
Az időjárás nem éppen a legszebb arcát mutatta, egészen hideg volt az emlékműnél, és az eső is rákezdett csakhamar. Mindazonáltal jó volt látni, hogy két-három család is készített néhány fotót a nemrég felújított szárnyaknál, elolvasták az emléktáblát, és ők is a fűben ülve nézték a Farkashegyi repülőtérről felszálló gépeket.
Nemcsak az emlékmű, de a gyönyörű táj és kilátás is idevonzza a környező települések lakóit. Remélem, hogy a látogatók közül többen kedvet kapnak majd ahhoz, hogy a vitorlázórepülést is kipróbálják, a Katlanból repülő pilóták nyomán. A '20-as években még a hegyekhez volt kötve a sport, hiszen a magaslatról történő gumiköteles indítás volt a jellemző. A csörlős indítás, a motoros vontatás és a segédmotorok megjelenésével a pilóták egyre könnyebben hódolhattak kedvenc szabadidős tevékenységüknek, és ma már el se tudjuk képzelni, micsoda csapatmunka kellett a repüléshez közel 100 éve...
A Katlan mellett sétálva és az emlékművet meglátogatva viszont egy kicsit visszagondolhatunk ezekre a régmúlt időkre, és kifejezhetjük a tiszteletünket, ha meglátogatjuk a vitorlázórepülés bölcsőjét.